Paroh

Pr. Eduard-Mihai Coşa (2015 - ) Pr. Eduard-Mihai Coşa

S-a născut la 4 octombrie 1964 la Valea Mare - Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1979 la Valea Mare, Liceul Aeronautic Bacău în anul 1983 şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1991. A urmat studii postuniversitare la Institutul Pontifical de Spiritualitate "Teresianum" din Roma, unde a obţinut licenţa în teologie spirituală. A fost sfinţit preot la 24 iunie 1991 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel.

A activat ca vicar la Pustiana (august 1991 - martie 1994), Piatra Neamţ "Sfântul Iosif" (martie 1994 - august 1996), paroh la Piatra Neamţ "Sfânta Tereza" (august 1996 - septembrie 2000), student la Roma (septembrie 2000 - septembrie 2002), spiritual si profesor la Seminarul Liceal din Bacău(septembrie 2002-2010), membru in Consiliul Pastoral Diecezan si responsabil al Oficiului Diecezan pentru Cler (2005 -2010), secretar-general al Conferintei episcopilor din România( octombrie 2010 - aprilie 2015).

Adresa actuala: Str. Digu Bârnat, 4, 600349-Bacău, tel. + fax 0234/577471, 0744/584934, cosaeduard@yahoo.it; eduardmiha@inwind.it
 


Preoți care au activat ca parohi


Pr. Dumitru Gabor (2005 - 2015) Pr. Dumitru Gabor

S-a nascut la 27 mai 1943 la Butea - Iaşi. A abslvit școala generală de 7 clase în anul 1957 la Butea, şcoala de Cantori în anul 1960 la Iaşi şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 1966. A fost sfințit preot la 26 iunie 1966 de catre ep. Petru Pleşca.

A activat ca vicar la Raducaneni (1 februarie 1969 - 8 martie 1972), Rachiteni (8 martie 1972 - 1976), paroh la Rachiteni (1976-1985), vicar la Villemomble, Franța (1985-1996), consilier la Episcopia de Iaşi (1996-2005), paroh la Bacau "Fericitul Ieremia" (2005-2015). Pr. Dumitru Gabor a trecut la Domnul în dupamiaza zilei de joi, 26 februarie 2015 iar trupul sau a fost inmormantat in Cimitirul Central Bacau!
 


Pr. Isidor Dâsca (1999-2005) Pr. Isidor Dasca

S-a născut 12 septembrie 1953 la Gheraeşti - Neamț. A absolvit şcoala generala de 9 clase în anul 1969 la Gheraeşti şi Sabaoani, şcoala de Cantori la Iaşi în anul 1973 şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 1979. A fost sfințit preot la 29 iunie 1979 de catre ep. Iacob Antal.

A activat ca vicar la Butea (1 august 1979 - 1 decembrie 1981), Halauceşti (1 decembrie 1981 - 1 mai 1983), paroh la Vaslui (1 mai 1983 - 9 septembrie 1990), Slanic Moldova (9 septembrie 1990 - 1 iunie 1999), paroh la Bacau "Fericitul Ieremia", şi director la Caritas Bacau (1 iunie 1999 - 18 decembrie 2005), paroh la Bacau "Sfântul Nicolae" şi decan de Bacau (18 decembrie 2005 -).
La l mai 2005 pr. Isidor a organizat şi gazduit în Parohia "Fericitul Ieremia Valahul" Ziua Tinerilor la nivel diecezan.

Adresa actuala: Str. Ana Ipatescu, 2, sc. A, et. II, apt. 204, oficiul poştal 1, 600002-Bacau, tel. 0234/536660, 0744/508483.


Pr. Viorel Ababei (1991-1999) Pr. Viorel Ababei

S-a nascut la 1 decembrie 1958 la Cireşoaia - Bacau. A absolvit şcoala generala de 8 clase în anul 1974 la Cireşoaia; apoi în 1976 liceul (treapta I) la Târgu Ocna. A terminat şcoala de Cantori în anul 1979 la Iaşi şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 1986. A obținut gradul academic de asistent universitar. A fost sfințit preot la 29 iunie 1986 de catre ep. Ioan Robu.

A activat ca vicar la Nicolae Balcescu (1 august 1986 - 1 mai 1989), Bacau "Sf. Nicolae" (1 mai 1989 - 1 mai 1991), paroh la Bacau "Fericitul Ieremia" (1 mai 1991 - 1 mai 1999), Valea Mare (1 mai 1999 - 1 septembrie 2005), asistent spiritual la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iaşi (1 septembrie 2005 -).

Adresa actuala: Str. Th. Vascauțeanu, 6, oficiul poştal Iaşi 6, 700462-Iaşi, tel. 0232/225228, 0232/216509, int. 106, 0724/572876, e-mail: viorelababei@yahoo.it.

Breviar Online

© 2017 Parohia Romano-Catolică "Fericitul Ieremia" Bacău
Str. Digu Bîrnat, 4, 600349-Bacău; tel. 0234/577471; e-mail: pfibacau@gmail.com