Recomandări pentru enoriașii Parohiei Fericitul Ieremia Bacau

deAdministrator PFIB

Recomandări pentru enoriașii Parohiei Fericitul Ieremia Bacau

Recomandări pentru enoriașii Parohiei Fericitul Ieremia Bacau

Ca urmare a răspândirii noului coronavirus, a deciziilor luate de autoritățile civile, a comunicatului din partea Conferinței Episcopilor Catolici din România și a indicațiilor practice venite din partea Episcopiei de Iași, vă transmitem câteva măsuri pe care dorim să le aplicăm și în parohia noastră:

  • Înainte de toate, vă rugăm să nu vă surprindă faptul că: agheasmatarele cu apa sfințită au fost golite, și se renunță la oferirea semnului păcii în timpul sfintelor Liturghii și la contactul direct cu relicvele;
  • în următoarea perioadă se suspendă toate întâlnirile catehetice (inclusiv cele pregătitoare pentru primirea sacramentelor), repetițiile la cor și alte evenimente extraliturgice care presupun participarea mai multor persoane;
  • devoțiunea Căii Sfintei Cruci din zilele de miercuri, vineri și duminică se va desfășura în jurul bisericii (dacă vremea ne va permite), cu recomandarea de a se evita îmbulzeala;
  • la sfânta Liturghie vor participa în biserică maxim 100 de persoane, cu rugămintea de a ocupa toate băncile și de a sta câte unu în bancă, în zig-zag pentru a păstra distanța de siguranță de aproximativ 1,5 m; celelalte persoane care vor să participe la celebrări vor rămâne afară pe platou și pe aleea din fața bisericii unde vor putea asculta Sf. Liturghie la difuzoare;
  • în această perioadă se va evita folosirea confesionalelor; în schimb, vi se va oferi posibilitatea de a vă spovedi în camera de lângă intrarea la cor sau pe platou, în camera exterioară dinspre dig;
  • la împărtășanie, copiii vor primi o binecuvântare fără a li se atinge fruntea;
  • preoții pot fi la dispoziția credincioșilor în caz de situații grave și unde sunt chemați; dar mereu cu mare precauție și atenție;
  • recomandăm persoanelor în vârstă și celor bolnave să evite prezența la biserică la momentele de rugăciune comunitară; însă le recomandăm să urmărească celebrările euharistice pe site-ul parohiei noastre (https://www.youtube.com/watch?v=1FtXSZ8nndU). De asemenea, în Dieceza de Iași sunt 25 de biserici de unde se poate viziona sfânta Liturghie: http://www.ercis.ro/video/index.asp (aici poate fi găsit și programul transmisiunilor); totodată se poate asculta sfânta Liturghie și la Radio Maria (https://www.radiomaria.ro/). În duminici și sărbători de poruncă, sunt șanse de a aproba posibilitatea urmăririi sfintei Liturghii prin intermediul televiziunii: Liturghia transmisă din catedrala din București, la ora 10.30 prin intermediul TVR 1; și a celei de la ora 11.00, din catedrala din Iași, prin intermediul TVR Iași.

Așa cum ne îndeamnă și episcopii noștri, în aceste timpuri dificile pentru țara noastră și pentru lumea întreagă, fiind atenți la măsurile luate de autoritățile civile, suntem chemați cu toții să ne arătăm solidaritatea și iubirea noastră creștină, rugându-ne insistent pentru cei care sunt afectați de acest virus.

Sub ocrotirea ta alergăm, Sfântă Născătoare de Dumnezeu. Nu ne disprețui rugăciunile în nevoile noastre, ci ne mântuiește pururi de toate primejdiile, Fecioară slăvită și binecuvântată. Amin.

Despre autor

Administrator PFIB administrator