ANUNȚURILE SĂPTĂMÂNII.  ANUL NOU – 2018

Administrator PFIB deAdministrator PFIB

ANUNȚURILE SĂPTĂMÂNII.  ANUL NOU – 2018

ANUNȚURILE SĂPTĂMÂNII.  ANUL NOU – 2018

În Sărbătoarea Sfintei Familii de la Nazaret adresăm o călduroasă felicitare și o sinceră urare familiilor care și-au reînnoit astăzi legământul matrimonial,  dar și tuturor familiilor creștine din Parohia noastră și din lumea întreagă. Dumnezeu Tatăl întemeietorul și originea familie să vă păstreze mereu în iubirea sa și să facă să creșteți zi de zi în harul său.

  • Luni, 1 ianuarie Sărbătoarea Sf. Fecioare Maria Născătoare de Dumnezeu, și Anul Nou. Programul Sfintelor Liturghii ca duminica cu excepția sf. Liturghii de la ora 9.00, care, doar de Anul Nou se suspendă.

  • Sâmbătă, 6 ianuarie, sărbătorim Epifania Domnului. Sfintele Liturghii vor fi ca în zilele de duminică: 9:00, 10:30, (fiind vacanță celebrăm și la ora 12.00), și 18:00. Ca și în anii trecuți, la Sfintele Liturghii de la orele 10:30 și, dacă e cazul și la ora 18:00 se va face sfințirea apei de bobotează.

  • Miercuri, 3 ianuarie, începem binecuvântarea familiilor și sfințirea caselor după programul stabilit. Programul îl puteți găsi la avizier, pe site-ul parohiei, pe pagina de facebook a parohiei sau în revista Biserica și Viaț

  • Dorim să facem câteva precizări:

– programul începe zilnic la ora 9:00 și se termină înainte de  ora 18:00 pentru a putea fi prezenți și la Sfânta Liturghie de seară. Există posibilitatea prelungirii acestui orar până la ora 19:00 pentru cazuri speciale și anunțate cu cel puțin două zile înainte;

– vă rugăm ca la primirea preotului în locuință să păstrați o atmosferă prielnică pentru rugăciune;  de asemenea, vă rugăm să scrieți pe ușă numărul apartamentului, iar la intrarea în bloc , numărul și scara;

– de asemenea, vă anunțăm că în Dieceza de Iași simbria anuală s-a modificat de la 120 la 150 lei; contribuția pentru lucrările de întreținere a  bisericii noastre și pentru încălzire este benevolă, dar, orientativ, având în vedere volumul de lucrări pentru noul an, am putea păstra suma din anii trecuți pentru a putea finaliza placarea platoului din față și întărirea fundației din jurul bisericii pentru a opri fisurile din zidurile bisericii.

– facem și precizarea că cei care nu aveți posibilitatea achitării contribuției la vizitarea familiei, o puteți face și în timpul anului la biroul parohial;

– dacă mai sunt familii care s-au stabilit recent în parohia noastră, vă rugăm să ne aduceți la cunoștință.

– la birou găsiți publicațiile pentru ianuarie, de asemenea și din lunile trecute.

Vă dorim tuturor un An Nou cu sănătate, fericire și multă pace.

La mulți Ani, …Lăudat să fie Isus Cristos.

Despre autor

Administrator PFIB

Administrator PFIB administrator