Anunțuri – Duminica a XXX a 2018

deAdministrator PFIB

Anunțuri – Duminica a XXX a 2018

1. În săptămâna care urmează avem câteva zile însemnate: joi-1 noiembrie, celebrăm Solemnitatea Tuturor Sfinților. Este sărbătoare de poruncă; Sfintele Liturghii vor fi celebrate la orele 9.00, 10,30 și seara la 18.00. Vineri, 2 noiembrie celebrăm Pomenirea Tuturor Credincioșilor Răposați. Chiar dacă nu este sărbătoare de poruncă, vom celebra tot trei Sfinte Liturghii: la orele 7.00, 9.00 și 18.00. Cu toate că nu avem multe morminte în cimitirul din Gherăeşti de pe raza parohiei noastre, vineri – 2 noiembrie şi duminică 4 noiembrie, între orele 14.00-16.00 vom merge în cimitir pentru a ne ruga pentru cei răposaţi şi pentru a binecuvânta mormintele.
2. În aceste trei zile speciale, joi, vineri, și duminică 4 noiembrie după Sfintele Liturghii de seară de la ora 18.00, ne vom ruga Prohodul solemn pentru toți răposații parohiei noastre, la care puteți prezenta și intențiile de rugăciune pentru răposații dumneavoastră, după practica din anii trecuți.
3. Odată cu luna octombrie am încheiat Novena la Preasfânta Inimă a lui Isus cu cele nouă prime Vineri ale lunii și cu vizitarea bolnavilor, totuși, pentru cei care ați început mai târziu Novena, Vineri-2 noiembrie vor fi ocazii de spovezi și vom recita împreună în biserică Consfințirea la Inima Preasfântă.
4. La rafturile speciale pentru presă, cei abonați puteți găsi revista Lumina Creștinului pe luna noiembrie și revistele De la Răsărit și până la Apus. De asemenea vă rugăm să vă reînnoiți abonamentele la publicațiile catolice: Lumina creștinului, Isus, prietenul copiilor, De la Răsărit până la Apus, Mesagerul, Almanahul Presa Bună 2019. Calendarul de perete – formatul mare și Calendarul catolic – ortodox editat de Parohia noastră vor fi disponibile deja de duminica viitoare.

Despre autor

Administrator PFIB administrator