Anunțuri – Duminica a XXX a -2020

deAdministrator PFIB

Anunțuri – Duminica a XXX a -2020

Anunțuri – Duminica a XXX a -2020

  1. IC, începem ultima săptămână din luna octombrie, – Luna Sfântului Rozariu. Vă invităm să vă uniți zilnic cu noi în rugăciunea Sfântului Rozariu în cinstea sf. Fecioare Maria cerându-i să ne mijlocească harurile de care avem nevoie în aceste timpuri delicate.
  2. Duminica viitoare, 1 noiembrie, celebrăm Solemnitatea Tuturor Sfinților și, legată de această zi, pe 2 noiembrie celebrăm Pomenirea Tuturor Credincioșilor Răposați. Chiar dacă nu avem mulţi răposaţi în cimitirul de pe raza parohiei noastre din Gherăeşti, duminică și luni, între orele 13.00-15.00 vom merge în cimitir pentru a ne ruga pentru cei răposaţi şi pentru a binecuvânta mormintele. Vă rugăm însă să ținem cont de toate normele de siguranță prevăzute pentru împiedicarea răspândirii noului coronavirus. Reamintim printre altele: necesitatea purtării măștii, păstrarea distanței de siguranță și evitarea aglomerațiilor, igienizarea mâinilor… (cred că toți aveți la dispoziție mici fiole spray cu dezinfectant de care să vă folosiți la intrarea în biserică și ori de câte ori e nevoie. Pentru cei care încă nu le dețineți, aveți la dispoziție flacoanele de la intrarea în biserică). Recomandăm de asemenea ca persoanele vulnerabile și cei care simt starea de răceală sau febră să evite celebrările comune până la însănătoșire pentru a-i proteja pe cei din jur.
  3. Vă mai anunțăm că Penitențieria Apostolică a emis un Decret prin care, indulgența plenară pentru credincioșii răposați care putea fi obținută în perioada 1- 8 nov., să fie transferată și la alte zile din aceeași lună până la sfârșitul ei. Pentru detalii puteți consulta știrea de pe ercis.ro (http://www.ercis.ro/actualitate/viata.asp?id=202010096.) sau de la avizier.
    În cele două zile, 1 și 2 nov. după Sfintele Liturghii de seară, ne vom ruga Prohodul solemn pentru toți răposații parohiei noastre, la care puteți prezenta și intențiile de rugăciune pentru răposații dumneavoastră, după practica din anii trecuți.
  4. Vă informăm că mai aveți la dispoziție o săptămână pentru înscrierile la Sf. Mir care va avea loc în 2021.
  5. Cei care sunteți abonați la Revista De la Răsărit și până la Apus găsiți ultimul număr din acest an la locurile amenajate.
  6. Vă mulțumim și pentru Colecta duminicii trecute destinată Misiunilor. Suma colectată a fost de 3050. Dumnezeu să-i răsplătească cu darurile sale cerești pe cei care fac bine în numele său!
    Lăudat să fie Isus Cristos.

Despre autor

Administrator PFIB administrator